Książka Obiektu Budowlanego

Obowiązek prowadzenia książki obiektu budowlanego nakłada na właścicieli i zarządców obiektów budowlanych art. 60r ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2021 r. poz. 2351, z późniejszymi zmianami). Również ten sam przepis określa jakie obiekty zwolnione są z obowiązku prowadzenia kob.

Książka obiektu budowlanego (kob) jest podstawowym dokumentem każdego użytkowanego obiektu budowlanego. Książkę należy prowadzić dla każdego budynku oraz obiektu budowlanego nie będącego budynkiem, którego projekt jest objęty obowiązkiem sprawdzenia. Jednym słowem, kob należy prowadzić dla tych obiektów, na wybudowanie których potrzebne jest pozwolenie na budowę.

Książka obiektu budowlanego jest dokumentem przeznaczonym do dokonywania zapisów dotyczących przeprowadzonych badań i kontroli stanu technicznego, remontów i przebudowy, w okresie użytkowania obiektu budowlanego. Posiadanie kob pomaga scalić dokumentację budowlaną dotyczącą danego obiektu tj. informację o dokumentacji budowlanej, jaka była opracowana dla budynku przed i po oddaniu go do użytkowania. W książce znaleźć się również muszą podstawowe informacje o obiekcie dla którego założona jest kob.

Formę i sposób prowadzenia Książki Obiektu Budowlanego określa Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologi z dnia 15 grudnia 2022 r. w sprawie książki obiektu budowlanego oraz systemu Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego.